ΤΑ   ΣΧΟΛΕΙΑ

Στην είσοδο του χωριού αριστερά, σε ένα ενιαίο χώρο βρίσκονται τα κτίρια και οι εγκαταστάσεις του Γυμνασίου, του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου. Υπάρχει επίσης μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων πλήρως εξοπλισμένη για κάθε είδους δραστηριότητες (θέατρο, βίντεο, κινηματογράφος, αθλητισμός, εκδηλώσεις κλπ), που είναι στη διάθεση των Σχολείων και όλων των φορέων του χωριού. Αξίζει να σημειώσουμε τη σημαντική οικονομική και όχι μόνο συμβολή  του Μιχαήλ Μπολάκη ή Μπέλλα στη δημιουργία του Δημοτικού Σχολείου και του Γυμνασίου.

Το  Δημοτικό  Σχολείο

Ιδρύθηκε το 1898 και στεγαζόταν αρχικά σε διάφορα σημεία του χωριού.  Το κεντρικό κτίριο τελειοποιήθηκε και πήρε τη σημερινή του μορφή το Σεπτέμβριο του 1953. Για την εποχή εκείνη ήταν ένα πρωτοποριακό Σχολείο και κάλυπτε πλήρως τις ανάγκες και τις παιδαγωγικές αντιλήψεις της εποχής. Στην πορεία όμως το χωριό μεγάλωσε, οι ανάγκες πολλαπλασιάστηκαν και συνεχώς γίνονταν συμπληρώσεις και προσθήκες, ώσπου φτάσαμε στην κατάσταση που είμαστε σήμερα και περιγράφεται  στο κεφάλαιο  «ΟΙ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ».